Allah, bütün milletlere ve her zamana hitap eden bir din gönderemez miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ tam da soruda ifade edildiği gibi “Herkese bütün milletlere ve her zamana hitap eden bir din” göndermiştir.

Bu hitabı her zaman ve zeminde devam ettirip gerçekleştirecek olanlar ise Allah’ın salih, alim ve davetçi kullarıdır.

İşte bu kullar, dinin vahye dayalı temel kaynaklarından yola çıkarak, soruda istenen “bir dini” ihtiyaca göre yapacakları tercümeler, yorumlar ve içtihatlar ile ortaya koyarlar ve çağların imkanlarına göre her yere ulaştırırlar.

Allah Teala ve Peygamberi Hz. Muhammed (asm) bunu istemişler ve yolunu (usulünü) de göstermişlerdir.