Allah beni yaratmasaydı, acı çekmezdim?

Soru Detayı

- Keşke Allah beni yaratmasaydı. O zaman hiçbir acı da çekmeyecektim. Bu daha iyi olmaz mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür düşünceler, yaşadığınız zor zamanların bir sonucudur ve sıkıntılı günlerden geçen ve kendini çaresiz hisseden insanların aklına gelebilecek düşüncelerdir. Yani zaman zaman aklınıza bu tarz düşüncelerin gelmesi normaldir. İnşallah en yakın zamanda dünya sıkıntılarınız hafifledikçe bu duygularınız da değişecektir.

Ancak uzun zaman devam ederse yeni psikolojik sıkıntılara neden olabileceği gibi, Allah korusun, imanınıza da zarar verir. İşte bu tür düşüncelerle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler:

1. Acılarınıza Bakış Açınızı Değiştirin

İnsanları rahatsız eden, çok üzen çoğu zaman olaylar değil, insanların o olaya verdiği anlamlardır. Siz de sıkıntılarınıza karşı bakış açısını değiştirirseniz, düşünceleriniz ve duygularınız da değişir.

Öncelikle kendinize bu duyguların geçici olduğunu ve zor zamanların ardından genellikle daha iyi günlerin geleceğini hatırlatın. Yüce yaratıcı Kur’an-ı Kerimde Fe inne meal usri yusrâ (İnşirah 5/6) yani “elbette her zorluğun yanında bir kolaylık var” der. Siz de sık sık “Feinne meal usri yusra” deyip O’na sığının ve sıkıntılarınız arkasında gelecek müjdeyi bekleyin.

Ömrümüzün sadece dünya ile sınırlı olduğunu düşünürseniz, acılara katlanmak zor olur. Oysaki bizim ebedi bir hayatımız var, dünya hayatı ebedi hayat yanında bir saniye denecek kadar kısadır.

Siz de ebedi hayatınızda sahip olacağınız nimetleri düşünürseniz hem dünyaya gelişinize pişman olmaz hem de acılara katlanmanız kolay olur.

Kendinizi tıpkı eğitim sonrası hayatını düşünerek ders çalışan bir öğrenci yerine koyun ve onun gibi düşünmeye çalışın. Dersler ve sınavların ağır yükü altında zorlanan bir öğrenci “Keşke hiç eğitim almasaydım, üniversitede okumasaydım.” deyip okumaktan vazgeçse, cahil bir insan olarak kalacak. Ama eğitimle kazandığı seviyeyi, ayrıca eğitim sonrası yapacağı mesleğini düşününce tahsil yaptığına sevinecek. Bundan dolayıdır ki milyonlarca öğrenci üniversite okumanın zorluklarını bilmelerine rağmen bir fakültenin en sıradan bir bölümünü kazanmak için ne kadar ter döküyorlar, üniversiteli olunca ne kadar seviniyorlar.

Aynen bunun gibi insanlar da dünyaya gelmekle yokluktan varlık alemine çıkıyor, Allah’ı tanımak ve iman etmekle de kömürden elmasa terfi ediyorlar.

Bunlar gibi aklınıza gelen ve yaşadığınız tüm olumsuz düşünceleri yeniden çerçeveleyip onları daha olumlu ve yapıcı hâle getirebilirsiniz.

Örneğin, yaşadığınız zorlukları bir büyüme ve öğrenme fırsatı olarak görebilirsiniz. Çünkü insanları ancak zorluklar ve sıkıntılar olgunlaştırır, mükemmelleştirir. Bu da uzun vadede daha olumlu bir bakış açısı geliştirmeye yardımcı olabileceği gibi, acılarınıza sabretmeyi de kolaylaştırır.

2. İbadetlerinize Ağırlık Verin ve Dini Yaşayan Bir Çevreye Girin

İbadetlere ağırlık vermek size iç huzuru kazandıracak, hayatınıza manevi ve yüce bir anlam katacaktır. Bunun için farz ibadetleriniz yanında nafile ibadetlerinizi de artırın.

Ayrıca dini cemaatlere veya manevi topluluklara katılmak, manen destekleyici bir çevre bulmanıza yardımcı olacaktır.

3. Kendinize Dikkat Edin ve Sağlığınıza Önem Verin

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterince uyumak, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirir.

Bunun yanında sevdiğiniz hobilerle meşgul olmak veya yeni ilgi alanları keşfetmek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

4. Sizinle Aynı veya Benzer Acıları Yaşayanlarla Bir Araya Gelin

Benzer deneyimler yaşayan insanlarla bir araya gelmek, destek ve anlayış bulmanıza yardımcı olabilir. Destek grupları, duygularınızı paylaşabileceğiniz ve başkalarının deneyimlerinden öğrenebileceğiniz bir ortam sağlar.

5. Acılarınızı Kabul Edin

Acılarınızı isyan ve şikayet duyguları ile dile getirmek yerine onları kabul edin ve ifade etmeye çalışın. Yazmak, resim yapmak veya konuşmak duygularınızı ifade etmenin iyi yolları olabilir.

Unutmayın ki, yaşadığınız duygular geçicidir ve zamanla bu duyguların üstesinden gelmek mümkündür. Hayatta her zaman zor zamanlar olabilir, ancak bu zamanları atlatmak için yardım almak, daha iyi bir geleceğe doğru adım atmak için önemlidir.

Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, mutlaka profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.