Allah Allah demek zikir mi?

Soru Detayı

- Sadece Allah Allah diyerek zikir olur mu sevap alır mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, sadece “Allah Allah” demek de sevaplı bir zikirdir. Çünkü zikrin manası hatırlamaktır. Allah lafza-i celali zikretmekle Allah’ı anmış ve hatırlamış oluruz.

Bir ayette Rabbimiz şöyle buyurur:

“Bilin ki, kalpler ancak Allah'ın zikriyle huzur bulur.” (Rad, 13/28)

Müfessirler, bu ayette yer alan ve Allah’ı zikretmek manasına gelen "zikrullah" teriminden anlaşılması gereken hususla ilgili olarak;

- Allah’a mutlak itaat (1),
- Kuran-ı Kerim (2),
- Haşyetullah (kulun işlediği günahlar sebebiyle veya Allah’ın celal sıfatlarının kendinde tecelli edeceği düşüncesiyle kalbinde duyduğu endişe.) (3),
- Marifetullah (Allah tanımak) ve Allah’a çokça ibadet etmek (4),
- Allah’ın varlığına ve birliğine delalet eden ayet ve belgelerle onu zikretmek (5)
- ve “mutlak anlamda Allah’ı zikretmek” manalarını vermişlerdir.(6)

Demek ki, bu ayette geçen “zikrullah” teriminden, birçok manasının yanında dil veya kalp ile Allah'ın anılması da kastedilmiştir.(7)