Akşam namazından sonra çocuklarınızı sokağa çıkarmayın, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Söylemişse bunu nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda sahih hadis rivayetleri vardır:

Hz. Cabir anlatıyor, Resulullah şöyle buyurdu:

“Gece karanlığı bastığı -yahut gecelediğiniz- vakit çocuklarınızın (dışarı çıkmalarına) izin vermeyin. Çünkü şeytanlar o zaman dağılır. Gecenin bir kısmı gittikten sonra onları serbest bırakın (artık dışarı gidebilirler). Kapıları kapayın ve Besmele çekin. Çünkü şeytan kapalı kapıyı açamaz. Tulumlarınızı bağlayın ve Besmele çekin!..” (Buharî, Eşribe, 33; Müslim, Eşribe, 97)

Değişik ifade tarzlarıyla söz konusu olan bu ve benzeri hadis rivayetlerinde yer alan “çocukları dışarı salmama” emri, bir tavsiye ve bir sünnet olarak değerlendirilmiştir. Bunun vacip olmadığı hususunda alimlerin büyük çoğunluğu hemfikirdir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, ilgili hadisin şerhi)

Bilgi için tıklayınız:

Akşam, çocukların dışarı çıkarılmaması; yiyecek ve içeceklerin üzerlerinin örtülmesiyle lgil hadis sahih midir?..