Bedenin, haram gıdalardan temizlenmesi ne kadar sürer?

Soru Detayı

- Vücudun alkol, şarap ve domuz etinden temizlenmesi için ne kadar vakit gereklidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bazı araştırmacıların verdiği bilgiye göre, insanın bedeni,  alkol, şarap gibi uyuşturucu maddelerden ancak 10 gün sonra temizlenir. Diğer bazı araştırmalar ise, bu sürenin 40 gün olduğunu belirtmiştir.

- Domuz eti ise diğer gıdalar, besinler gibi, vücutta belli bir süre kalır, hücrelere dağılır ve sonra dışarı atılır. Genel olarak besinler bir ila üç gün içerisinde vücuttan atılır.

- Bazı hadis rivayetlerinde yer alan,

“İçki içen kimsenin 40 gün namazı kabul edilmez.” (Nesai, Eşribe, 43)

ifadesi buna işaret etmiş olabilir.

Ayrıca sadece bedene giren gıdaların değil, vücuda girmeyen bazı günahlar için de aynı ifade kullanılmıştır:

“Kim bir arrafa/müneccim, kâhin, falcı gibi kehanette bulunan kimseye gidip ondan (öğrenmek kastıyla) bir şey sorsa 40 gece namazı kabul edilmez.” (Müslim, Selam, 125)

Burada “40” sayısı, kesretten/çokluktan kinaye olabilir. Veya bilmediğimiz bir hikmeti vardır.

Alimlerin ittifakıyla, hadislerde yer alan “namazın kabul olmaması”nın manası, sevabının tam olmamasıdır. Yoksa kıldığı namaz geçerlidir ve kıldığı  40 günlük namazını kaza etmez. (bk. Nevevi, el-Minhac/Şerhu sahihi Müslim, 14/227)

Demek ki, ister yiyerek isterse başka şekillerde işlenen her günahın; manevi bir zehir ve virüs gibi bir takım zararları ve tahribatı söz konusudur. Bunların tamiri ve tedavisi bir zaman almaktadır. Bu açıdan, günahlardan sakınmak ve bu konuda çok hassas olmak gerekir.