Kırık bardakla su içmenin yasaklandığına dair hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Zemzem suyu neden ayakta içilmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abû Said el-Hudri (ra)'dan:

"Rasûlullah (s.a.v), kasenin kırık tarafından içilmesini ve içeceğe üflenme­sini nehyetti."(Ebu Davud, Eşribe, Hadis No: 3722)

Buradaki nehiy ifadesini, haram anlamından ziyade bir ikaz olarak değerlendirmek gerekir. Kırık yerden düzgün bir şekilde içilememesi, bakterilerin burada toplanması ve kırık yerden değil de sağlam tarafından su içmenin tercih edilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Ayrıca sıcak yemeğe veya içeceğe üflemek, ağızdan çıkan karbonmonoksitlerin yemeğe ve içeceğe geçmesine neden olmaktadır...

Zemzem suyunun ayakta içilmesinin hikmeti nedir acaba?.. Bilgi almak için tıklayınız.