Akika kurbanını hemen mi kesmek daha sevap, yoksa Kurban Bayramı'nda mı kesmek daha sevaplı?

Soru Detayı

Akika kesmeyi düşünüyor bir arkadaşım, ama kurban döneminde kesmenin daha sevaplı olduğunu duymuş. Şimdi niyet edip kurban döneminde kesmesi mi daha iyi olur, yoksa geciktirmeden hemen kesmesi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âişe (ra) validemizin rivâyetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin'in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI / 401)

İslâm'dan önceki câhilî Arap toplumunda sadece erkek çocuklar için kurban kesilirdi; kız çocukları için böyle bir merâsim söz konusu değildi. İslâm bu değişikliği yaparak kız çocuklarına da değer verilmesini sağlamıştır.

Bu kurban, çocuğun doğduğu günden bâlîğ olacağı güne kadar kesilebilir. Ancak doğumun yedinci gününde kesilmesi daha çok sevap kazanmaya sebeptir. Sünnete uygun kesmek, Kurban Bayramı'nda kesmekten daha sevaptır.