Âhirette haşir meydanında organlarımız, hayvanlar, bitkiler ve diğer varlıklar bizden davacı olup hesap soracaklar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın sonsuz adaletinin tecelli edeceği mahşerdeki en büyük mahkemede, şüphesiz haksızlık yapan ve haksızlığa uğrayanlar arasında ilahî hüküm verilecektir. İnsan, insandan şikayetçi olacağı gibi, haksızlığa uğramış canlılar da insanlardan şikayetçi olur. Nitekim hadis-i şerifte,

“Bir kediyi aç bırakıp ölümüne sebep olan bir kadının cehenneme gittiği.” bildirilmektedir.(Buharî, Enbiya, 50)

Bitkilerin şikayetçi olacağına dair bir bilgiye rastlayamadık. Ancak bitkiler dahil, insanların her türlü nimetten sorguya çekileceğini,

 “O gün mutlaka nimetlerden sorguya çekileceksiniz.” (Tekasür, 102/8)

mealindeki ayetten ve benzeri ayetlerden öğreniyoruz.

Organlarımızın bizden davacı olup aleyhimizde şahitlik edeceği bilgisini şu mealdeki ayetlerden öğrenmekteyiz:

“Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir.”(Nur, 24/24).

“Bugün mühür vuracağız ağızlarına, elleri bize söyler, ayakları şahitlik eder, kendi yaptıklarına.”(Yasin, 36/65).

“Gün gelir, Allah’ın düşmanları toplanıp cehenneme sevk olunmak üzere, baştan sona tutuklanırlar. Nihayet oraya ulaştıklarında kulakları, gözleri ve derileri yaptıkları işleri söyleyip kendi aleyhlerinde şahitlik ederler. Derilerine: 'Niçin aleyhimizde şahitlik ettiniz?' deyince onlar: 'Bizi konuşturan, her şeyi konuşturan Allah’tır. Zaten sizi ilkin yaratan ve sonunda da huzuruna götürüleceğiniz Rabbiniz de O’dur. Siz, kulaklarınızın, gözlerinizin, derilerinizin, aleyhinizde şahitlik edecekleri bir günün  geleceğine inanmıyor ve ondan sakınmıyordunuz, ayrıca siz, yaptıklarınızın çoğunu, Allah’ın bilmediğini sanıyordunuz.'(Fussilet, 41/19-22)

Buna göre, insanın yaptığı her şey kendisine gösterilecektir. Bunlardan ya hesaba çekilecek ya da mükafat görecektir:

"O gün insanlar, yaptıkları işler kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük Allah'ın huzuruna çıkarlar. Kim zerre kadar bir iyilik yapmışsa onu görür. Kim zerre kadar bir kötülük yapmışsa, o da onu görür." (Zilzal, 99/6-8)

Zerre: Görünür görünmez derecede gayet küçük karınca, güneş ışınında sezilebilen zerrecikler demektir.

Burada maksat, beşer duyusunun ilgilenebileceği en küçük şeyle, sorumluluğun asgarisini bildirmektir. Asıl maksat, en küçük bir hayr veya şerrin Allah nezdinde kaybolmayacağını açıklamaktır.