Afganistan'a yazık oldu, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

"Talikan’a (Afganistan'a) yazık oldu. Şüphesiz Allah Teala’nın orada altın ve gümüş olmayan hazineleri vardır. " hadisini açıklar mısınız?
"Ebu Ganem Kufi, Fiten’de Hz. Ali b. Ebi Talib’den tahric etti. O şöyle dedi: Talikan’a (Afganistan'a) yazık oldu. Şüphesiz Allah Teala’nın orada altın ve gümüş olmayan hazineleri vardır. Orada Allah’ı hakkıyla bilen insanlar vardır. Onlar ahir zaman Mehdi’sinin yardımcılarıdır." anlamındaki hadis Rusya'nın Afganistan'ı işgaline işaret olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili sözün, Hz. Ali’ye ait olduğu söyleniyor. Bu sebeple olacak ki, Arapça internette bu kaynağı daha çok Şiiler kullanmıştır.

- Çok uzun ve birçok şehirle ilgili olan bu rivayetin senedinde geçen Ebu Isme hakkında, “bir şeye yaramaz, rivayetleri yazılmaz, metruktur” gibi ifadeler kullanılmıştır. (bk. Zehebi, Mizan, 4/279; Darekutni, Duafa, 539)

Buna göre, ilgili rivayet çok zayıftır.

Ayrıca, İbnü’l-Cevzi, bu rivayetin uydurma olduğunu söylemiştir. (bk. Mevduat, 1/322-323)