Ademoğlu secde ayeti okuyup secde edince, şeytan bir köşeye çekilip ağlar, anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, böyle bir hadis vardır.

Hz. Enes anlatıyor. Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde edince şeytan ağlar ve ‘Yazıklar olsun bana! Âdemoğlu secdeyle emrolundu da hemen secde etti, cennet onundur; ben secdeyle emrolundum, ama secde etmekten kaçındım, bana da cehennem vardır.’ diyerek oradan uzaklaşır.” (Müslim, Îmân, 133; İbn Mâce, İkāmetü’s-salât, 70).

Diğer bir rivayette ise, Hz. Abdullah b. Mesud’un sözü olarak nakledilmiştir. “Şeytan Âdemoğlunu secdeye vardığı görünce, bağırır, feryat eder…” sözleriyle başlar ve diğer rivayette olduğu gibi devam eder. (Mecmu’z-Zevaid, 2/284). Kuşkusuz bu gibi bilgiler ancak, Hz. Peygamber (asm)'den öğrenilebilir.

 Kur'an-ı Kerîm'de on dört yerde secde âyeti bulunmaktadır. Bu sure ve âyet numaraları şöyledir:

1. A'raf, 7/206;
2. Ra'd, 13/15;
3. Nahl, 16/50;
4. İsrâ, 17/109;
5. Meryem,19/58;
6. Hac, 22/18;
7. Furkân, 25/60;
8. Neml, 27/25;
9. Secde, 32/15;
10. Sâd, 38/24;
11. Fussilet, 41/37;
12. Necm, 53/62;
13. İnşikâk, 84/20
14. Alak, 96/19.