Zina eden kişiyi ailesine haber vermek gerekir mi?

Soru Detayı

- Zina eden kişileri ailesine haber vermek gerekir mi, haber vermek için belli bir kural var mı?
- Eğer zina yapan kişi baba ise, babaya karşı tavır nasıl olmalıdır?
- Anneye durum anlatılmalı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce bu kişiye nasihat etmek gerekir. Nasihat fayda vermez ise ailesine duyurmakla tehdit edilir. Bu da fayda vermez ise aileye duyurmanın muhtemel sonuçları göz önüne alınarak davranmak gerekir.

Bir kimseyi zina etmekle suçlamak ve adalete götürmek için zina fiilini hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde görmek gerekir. Böylece dört erkek şahid bulunmazsa, itham eden ceza görür.

Yabancı ile baba fark etmez, hüküm aynıdır.