Zina eden erkek ve kadına fahişe denir mi?

Soru Detayı

- İslam'da fahişe terimi sadece erkeklerle para karşılığı cinsel ilişkiye girenlere mi denir yoksa bir kadın evli olmadığı sevgilisiyle sadece onunla yapsa da fahişe sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kelimenin lügat anlamı: İnsanların vicdanında çok tiksindirici, dillerinde çok çirkin olan zahiri ve batınî, ruhsal ve bedensel söz ve eylemlerdir. Bu tür bir günahı işleyen erkek olursa fahiş kadın olursa fahişe denir.

Örneğin, zina, livata ve diğer aşırı çirkinliği olan zahiri eylemler yanında, aşırı kibir, ucup / kendini beğenme, makam ve mevkiyi sevmek de batını fahiş işlerdendir.

“...Zahiri ve batıni fuhşiyata yaklaşmayın...” (Enam, 6/151) mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

İslam’a göre, -ister bekâr ister evli, ister nişanlı, ister nişansız olsun- nikâh akdi olmaksızın cinsi münasebette bulunmak fuhuştur ve fahişeliktir.