Zeyd ve Zeynep meselesi Kur’an’da geçmesinin sebebi nedir?

Soru Detayı

- Bu olay bizi neden ilgilendiriyor?
- Bu olayda ki evrensellik nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu -bilebildiğimiz kadarıyla- şöyle birkaç madde halinde açıklamak mümkündür:

a) Peygamberimizin Hz. Zeyneb’le evlenmesi tek başına nübüvvetin bir delilidir. Hz. Peygamber (asm)'in bir memur olarak Allah’ın emrini yerine getirmekten başak bir rolünün olmadığını göstermeye yeterli bir olaydır. Eğer sadece bir insan olarak düşündüğümüz zaman, Hz. Peygamber (asm)'in, -içinde bulunduğu toplumsal geleneğe göre oldukça problemli olan- Hz.Zeyneb’le evlenmesinin mümkün olan bir şey olmadığını anlayabiliriz.

b) Allah bu evliliğin gerekçesini şöyle beyan etmiştir:

“Zeyd eşini boşayıp onunla ilişkisini kestikten sonra, biz onu sana nikâhladık ki, bundan böyle  evlatlıkları, eşleriyle ilişkilerini kestikleri, onları boşadıkları zaman, o kadınlarla evlenmek hususunda müminlere bir güçlük olmasın. Allah’ın emri her zaman gerçekleşir.” (Ahzab, 33/37)

c) Bu konu yalnız evlenme ile ilgili değildir. Evlat edinmenin statüsünü belirleyen evrensel bir konudur. Bugün bütün dünyada “evlat edinme” ile ilgili yaygın bir uygulama vardır. Ancak hala da “evlat edinme”yi “süt emzirme” ile karıştıranlar vardır. Halbuki, evlat edinmek “na mahremiyeti” ortadan kaldırmaz.

Onun için gerek fert bazında gerek devlet bazında yapılan “evlat edinme” statüsü bu ayet çerçevesinde belirlenmelidir. Örneğin, erginlik çağına gelenlerin yabancılar gibi bir değerlendirmeye tabi tutulmalı ve gereken önlemler ona göre alınmalıdır.