Din, bizim için nasıl bir otokontrol irade sağlar?

Soru Detayı

- İslam dininin bir Müslümanın hayatındaki anlam ve önemi ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam dininin temel unsurlarının başında Allah’a ve ahirete iman gelir. Sonsuz ilmiyle her şeyi  bilmekte, her şeyi görmekte, her şeyi duymakta olan Allah’a iman eden, öldükten sonra da O her şeyi bilen Allah tarafından tekrar diriltilip hesaba çekeceğinin şuurunda olan bir kimsenin, kalbindeki bu şuurdan daha büyük bir otokontrol olabilir mi?

Temsilde hata aranmaz; bir insan bizzat mahkeme reisinin veya savcının gözü önünde suç işlemesi ne kadar zor ise, Mahkeme-i kübranın yegâne hâkimi olan Allah’ın görmekte olduğuna inanmasına rağmen kendini mesul edecek işler yapması bu misalden bin kata daha zorlaşacaktır.

  “Kulları içinde ancak âlimler, Allah’tan korkar, gerektiği şekilde saygı duyarlar.” (Fatır, 35/28)

mealindeki ayette aynı zamanda ilmin ve imanın otokontrol rolüne vurgu yapılmıştır. Çünkü burada söz konusu edilen ilimden maksat sahibinin imanını güçlendiren, iman şuurunu kazandıran ilimdir. Zaten iman demek, inanmak demektir, bir şeye inanmak ise ancak onu bilmekle mümkündür.

Allah’a ve ahiret gününe iman etmeye sevk etmeyen bir ilim, Kur’an nazarında beş para etmez. Böyle ilim sahipleri “kitap yüklenmiş merkep” (Cuma, 62/5) olarak vasıflandırılmıştır.

- Kur’an’da defalarca “Aklınızı kullanmıyor musunuz? Tefekkür etmez misiniz? Hiç düşünmüyor musunuz?” tarzında insanı tefekküre, düşünmeye, dikkatli olmaya, aklını iyice kullanmaya teşvik eden ayetlerin hepsindeki ana hedef: “insana iman şuurunu kazandırmak ve bu şuurla da iman-otokontrolünü sağlamaktır."

- Bu konuda çok sağlam ve mükemmel bilgi almak için asrın iman reçetesi olan Risale-i Nur'u dikkatle okumayı tavsiye ederiz.

Ayrıca, Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hak Dini isimli eserini ve İbrahim Canan’ın Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhini de okuyabilirsiniz.