Zemahşeri, kadınların yüzlerini örtmesi konusunda ne diyor?

Soru Detayı

- Hür bayanlar başörtüsü ve uzun elbiseyle dışarı çıkamazlar aksi takdirde cariyelere benzerler. Ancak yüzlerini kapatarak cariyelerden ayrılabilirler.
- Zemahşeri Ahzab 59. ayette tam olarak ne demek istiyor?
- Yüz örtmeyi farz mı görüyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zemahşeri Ahzab suresi 59. ayetin tefsirinde, ayette belirtilen hususu vurguluyor ki o da şudur:

"Hür kadın dışarı çıktığında, cariyelerin maruz kalabildikleri sataşma ve eziyetlerden kurtulmak için, cariyelerden ayırt edilebilecek bir elbise giymelidir."

Başka bir ifadeyle hür kadının giydiği elbise cariyelerin giyim tarzından farklı olmalıdır ki hür olduğu belli olsun.

Ayette bu elbise cilbab olarak zikredilmiştir. Zemahşeri cilbab hakkında iki rivayet zikretmektedir.

Birincisi: Cilbabın hımar ile rida arası bir elbise olup, kadının başına örttüğü ve göğüs kısmına salı verdiği libastır ki bu açıklama günümüzdeki uzunca başörtüsü veya atkı gibi örtüleri içine almaktadır.

İkincisi: Zemahşeri’nin İbn Abbas’tan naklettiği görüşe göre ise, baştan ayağa kadını örten elbisedir. Bu görüşe göre ise cilbabın çarşaf, ihram gibi örtüler olduğu söylenebilir.

Zemahşeri ayetteki “min celabibihinne”deki “min”in de baziyet ifade ettiğini yani cilbablarından bazısı / bir kısmı manasına geldiğini belirtir.

Bunu da iki türlü yorumlar.

Birincisi, hür kadının cariyelerin aksine birkaç elbisesinin olması, bunlardan bazısının iç bazısının dış elbisesi olmasıdır.

İkincisi, cilbabının bir kısmıyla örtünmesidir. Bu da şöyle olur: Cilbabını kaşları üzere getirir, sonra bir kısmını bükerek burnunun üzerine getirir.

Özetle Zemahşeri bu konuda Ehl-i sünnet âlimleri gibi, bazı rivayetlerden yola çıkarak cilbab vb. hususlarda açıklama getiriyor. Burada mezhebi bir yaklaşım içinde olduğu hissini veren bir durum yoktur.

Bazı âlimler gibi onun da kadının yüzünü de örtmesi gerektiğini savunduğu söylenebilir.

Bu konu Ehl-i sünnet mezhepleri arasında da tartışmalıdır. Bu ayet ve benzerleri hakkındaki yorumlar, keza ilgili rivayetler tartışmanın kaynağıdır.

Bu konuda geniş bilgi için Muhammed Ali es-Sabuni’nin Revaiu’l-Beyan Tefsiru Ayati’l-Ahkam (Ahkam Ayetleri Tefsiri) adlı eserine bakılabilir.