Yenilen her ekmek kırıntısı bir hurinin mehri mi?

Soru Detayı

1. Sofrada yediğiniz her ekmek kırıntısı bir huri olarak cennette verilecektir, sözü hadis mi? Halk arasında meşhur bir sözdür. Acaba hadis mi?
2. Yemek yemenin adaplarından, sünnetlerinden birisi de sofrada ekmek yerken düşen kırıntıları, ufak parçaları ziyan etmeyip, onları da yemektir. İhyau Ulumiddin kitabında da İmam-ı Gazali (k.s.) yemekten sonraki müntahaplar bölümünde şu şekilde belirtmiştir:
Resul-i Ekrem (asm) bir hadisinde: “Düşen ekmek ufaklarını yiyen darlık görmez, çocuğu da ahmak olmaz.” buyurmuştur. [Ebu Şeyh, Kitabu’s Sevab’da Cabir (r.a.) rivayet etmiştir.]
3. Aynı kitapta diğer bir madde ise şöyledir: Sofradaki ekmek ufaklarını yemeli. Bunun, Cennet Hurilerinin mihri olduğu söylenir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. “Sofrada yediğiniz her ekmek kırıntısı bir huri olarak cennette verilecektir.” anlamında bir hadis bulamadık.

2. Elbette yemek yemenin adaplarından ve sünnetlerinden birisi de sofrada ekmek yerken düşen kırıntıları, ufak parçaları ziyan etmeyip onları da yemektir.

Ancak bu konudaki Gazali ve Ebu Şeyh’in yaptığı rivayetlerin “çok ciddi münker” (çok çok zayıf) olduğu bildirilmiştir. (bk. Zeynü’l-Iraki, Tahricu Ahadisi’l-İhya / İhya ile birlikte, 2/6)

3. İbnü’l-Cevzi, bu anlamdaki rivayetlerin sahih olmadığını hatta uydurma olduğunu belirtmiştir. (bk. Mevzuat, 2/424-425)

Bu konuda sahih hadis rivayetlerinde özetle şu bilgi vardır:

"Şüphesiz şeytan sizden birinizin her işinde hazır olur. Hatta yemeği esnasında bile yanında bulunur. Sizin birinizin lokması düşerse, üzerine yapışanları temizleyip yesin; lokmasını şeytana bırakmasın." (Müslim, Eşribe 133-135)

Burada “hurilerden” bahsedilmemiştir.