Hz. Ömer, keşke İran’ı fethetmeseydim demiş mi?

Soru Detayı

- Hz. Ömer’in keşke İran’ı fethetmeseydim anlamında bir sözü var mı?
- Varsa bu sözü nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ömer (ra)’in, “Keşke onlarla aramızda ateşten dağlar olsaydı, keşke aramızda deniz olsaydı da savaşmak zorunda kalmasaydık” veya “Keşke Sasaniler ile aramızda aşılmaz bir engel olsaydı. Böylece ne onlar bize gelebilir ne de biz onlara gitme gereği duyardık. Bizlere ziraat alanı olarak Sevad toprakları yeter...” gibi sözler sarf ettiği söylenir.(Taberî, Tarih, 4/91.)

Ayrıca, Sad b. Ebi Vakkas (ra)’ın “Biz büyük ve geniş dünyanın arkasında muazzam bir güçle karşı karşıyayız.” dediği rivayet edilir.(bk. age., Taberi, a.y.)

Bu rivayetlerin sıhhati konusunda bir bilgi bulamadık.

Eğer rivayetler sahih ise, bunu İran’ın fethinin yanlış olduğu şeklinde değil, fetihte ve fetihten sonra yaşanan sıkıntılarla ilgili olması muhtemeldir. Zira, Hz. Ömer Efendimizin İran gibi bir devleti fethetmekten rahatsız olması asla düşünülemez. Bu sözüyle, fetihten önce ve sonra meydana gelen sıkıntıları dile getirmek ve alınması gereken tedbirlere dikkat çekmek istemiş olabilir.

Arapça sitelerde konuyla ilgili yapılan iki yorum şöyledir:

Birincisi: Bu bilgi doğrudur ve Hz. Ömer’in ferasetini gösteren bir sözdür. Nitekim Hz. Ömer’i İranlı bir Mecusi şehit etti. Daha sonra da önemli bazı tarihi olaylarda da rol üstlendiler.

İkincisi: Bu bilgi doğru değildir. Çünkü Buhari, Müslim gibi sahih kaynaklarda geçen “Şayet din Süreyya yıldızına çıksa, İranlılardan bazıları onu yer indirecek (ve ilahi hükmü tatbik edecekler)” (bk. Buharî, Tefsir 62; Müslim, Fezail 17.) mealindeki hadislere aykırıdır.