Allah kalplerin en güzelini peygamber yapmıştır, sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Allah kalpler arasından en güzelini seçip peygamber (sav) yapmıştır." manasında bir hadis var mı? Varsa tevili nedir?
- Eğer böyle bir hadis varsa nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Allah’ın ilmi ezeli ve ebedi olduğundan ve gelmiş, gelen ve gelecek her şeyi ihata edip içine aldığından dolayı, Allah geleceği de biliyor.

Bu nedenle, Hz. Muhammed (asm) Efendimiz yaratılmadan önce de onun ileride yapacaklarını; kulluğunu, dualarını, ihlasını, samimiyetini... Allah bildiği için, ona göre onu yaratmadan önce de sever ve o kalp sahibini seçer.

Bu konuda aynı manayı ifade eden şu hadisleri gösterebiliriz:

“Allah İsmail’in neslinden Kenane kabilesini, Kenaneden Kureyş kabilesini, Kureyş’ten Haşimoğullarını, beni de Haşimoğulları kabilesinden seçti.” (Müslim, h. no: 2276)

“Allah mahlukatı yaratırken, beni onların en hayırlısının içine koydu. Sonra onları iki fırka haline getirdi ve beni fırkaların en hayırlısına koydu. Sonra onları kabilelere ayırdı ve beni en hayırlı kabilenin için koydu. Sonra onlara evlere (Obalara) ayırdı ve beni en hayırlı eve koydu. Böylece ben hem ev olarak hem nefis / şahıs olarak en hayırlınız oldum.” (Tirmizi, h. no: 3608; Ahmed b. Hanbel, h. no: 1788)