Yeni Müslüman olan, haramları hemen terk etmeli mi?

Soru Detayı

- Şimdi diyelim ki bir kişi "ben Mümin oldum" dese içkiyi sahabilerde olduğu gibi yavaş yavaş mı bırakır yoksa nasıl yapar?
- Aynı şekilde namaz ve diğer hükümleri de nasıl yapması gerek bizim yaptığımız yanlış mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dinine giren bir kimse, İslam'a girdiği andan itibaren İslam'ın tüm emir ve yasakları ile muhatap olur. Bu kimsenin namaz, oruç, zekat gibi sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği gibi içki, zina, kumar vb. haramlardan da uzak durması gerekir.

İslam dinindeki bazı emir ve yasakların aşama aşama tedrici olarak gelmesi, Kur'an'ın indirildiği devire has bir durumdur. Kur'an-ı Kerim’de:

“…Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslamiyet’i beğendim…” (Maide, 5/3)

buyurularak, İslam dininin tamamlandığı ifade edilmiştir.