Bir kişi İslam dinine mensup olduktan sonra cahilleşiyor mu?

Soru Detayı

- Çünkü şu günlerde İslam’a inanan kişi hep cahil, o zaman dünya da cahil mi oluyor kişi?
- Yoksa o kişi İslam dışında dünyada başka bir hata yaptığı için mi cahil kalıyor?
- Buna örnek verebilir misiniz öyleyse?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

En son söyleyeceğimizi hemen en başta söyleyelim:

Bir insan İslâm’a inanmazsa, yani Allah’ın varlığını birliğini inkâr eder, Hz. Muhammed’in (asm) onun Resulü olduğunu, Kuran’ın da onun kitabı olduğunu kabul etmezse, dünyevî bilgileri ne kadar fazla olursa olsun, kaç lisan bilirse bilsin, kaç tane üniversite bitirmiş, kaç yerde kürsü başkanı olmuş olursa olsun, esas o kişi cahilin önde gidenidir. Çünkü inkarı sebebiyle adım adım ebedi Cehenneme gitmektedir, bundan büyük cehalet olamaz.

Nasıl ki bir ağacın iyi olup olmadığını meyvesinden anlarız, İslam dininin insanı cahil bırakıp bırakmadığını anlamanın en basit yolu da meyvelerine bakmaktır.

Başta Hazret-i Peygamber (asm); devrinin en cahil toplumunu, en âlim toplum haline getirmiş, hem de 23 senede. Neredeyse kasaba kadar bir yerde yaşayan çöl insanları bugünkü Türkiye’nin 4-5 misli yere huzur ve ilim taşımış, İslam beldesi yapmış.

Arkadan gelen sahabeler 30-40 yılda devrin iki süper gücü Roma ve Pers İmparatorluğu’na rağmen Çin’den İspanya’ya kadar devlet kurmuşlar, hem de ne devlet.

Sonra Emeviler, Abbasiler, Endülüs, sonra biz yani Selçuklular, Osmanlılar, Türkiye…

İbni Sinalar, Gazaliler, Abdülkadir-i Geylaniler, Mevlanalar, Yunuslar, Akşemseddinler, Fatihler, Yavuzlar, Piri Reisler, Mimar Sinanlar, Ebu Suud Efendiler, Aziz Mahmud Hüdailer, Abdülhamidler, Elmalılı Hamdiler, Bediüzzamanlar… Ve burada sayamadığımız on binlerce birbirinden allame ve mübarek zatlar…Haşa, bunlar mı cahil?

Günümüzdeki İslam dünyasının verdiği görüntü pek hoş değil doğrudur, ama bunun kabahati İslam’da değil, dünyaya kapılıp İslam’ı kısmen terk etmiş olan Müslümanlardadır.

İnşallah artık Müslümanların önemli kısmının kış uykusundan uyanmaya başlamasıyla, bu iş olması gerektiği şekle doğru yavaş yavaş gitmektedir. İslam için önümüz yaz, küfür için önleri kara kıştır.

Biz Allah yolunda olur ve bundan taviz vermezsek, hiç şüpheniz olmasın ki İslam dünyasının bahsettiğiniz görüntüsü de değişecektir gelecek yıllarda inşallah, ki bu son yıllarda çok net bir şekilde özellikle ülkemizde görünmektedir.

Bu arada şu anda İslam dünyasındaki birkaç memlekette olumsuz görünen bazı manzaralara rağmen çok şükür ki, hiçbir Müslüman ne kadar cahil, eğitimsiz, bedevi ruhlu ve fakir olursa olsun, denizden kendisine sığınmaya gelen bir kadını ve kucağındaki iki küçük yavrusunu bota bindirip denize geri yollayıp, ateş edip şişme botu batırarak onları öldürmez!..

Bizim vazifemiz, dün-bugün ve yarın, can tende olduğu sürece İslam’ı doğru anlamak, doğru yaşamak ve tebliğ etmektir.

Önce kendimizi ıslah etmek, sonra da yanlış ve eksiklikleri olan kardeşlerimizi de bıkmadan usanmadan güzel ve yerinde ikazlarla, Allah rızası için uyarmaktır.

Ve bu şekilde her türlü cehaletle güzel bir şekilde mücadele etmektir.