Yemeğe başlamadan önce bismillahirrahmanirrahim demek günah mı?

Soru Detayı

- Bir sitede yemeğe başlamadan önce “Bismillah” demenin caiz olduğunu ama “bismillahirrahmanirrahim” demenin caiz olmadığını okudum, bu doğru mu?
- Yemeğe başlamadan önce Bismillahirrahmanirrahim demek caiz değil mi, yani haram mı?
- Bunun yerine sadece bismillah mı denmelidir?
- Çünkü bu sitede okuduğuma göre Hazreti Muhammed yemeğe başlamadan önce sadece “bismillah” dermiş ve aynı zamanda Efendimiz (sav) “Benim sözlerime anlama uygun da olsa ekleme yapmayın.” demiş. Bu yüzden bismillah kelimesine  “-errahmanirrahim” ziyadesini eklemek her ne kadar anlamı güçlendirse de caiz değilmiş. İşte bu yüzden yemeğe başlamadan önce sadece bismillah denmeliymiş. Bismillahirrahmanirrahim denmemeliymiş. Çünkü eğer “Bismillahirrahmanirrahim” dersek Efendimizin sözüne ekleme yapmış olurmuşuz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ömer b. Ebi Seleme anlatıyor:

“Ben resulullahın himayesinde terbiye oluyordum. Bir gün yemek yerken bana: 'Delikanlı! Allah’ın adını an, sağ elinle ve kendi önünden ye!' buyurdu. (Buhârî, Etime 2, 3; Müslim, Eşribe 108)

Bu hadisin Buhari’de açıklamasını yapan muallik / şarih Mustafa el-Buğa: “Allah’ın adını an” cümlesini “Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahîm” olarak açıklamıştır.

Dikkat edilirse burada “Allah’ın adını an!” ifadesi vardır. Rahman ve Rahim’in de söylenip söylenmeyeceği hususu bu ifadeden anlaşılmaz. İkisi de olabilir.

Fakat bir diğer rivayette şu ifadeler vardır:

“Yemek yiyen kimse Bismillah desin. Eğer başta unutursa hatırladığı zaman 'Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi' desin.” (Ebu Davud, Etime 16; Tirmizi, Etime, 47)

Alimlerin bildirdiğine göre, yemek yerken, su içerken başta “Bismillah” demekle maksad hasıl olur. Fakat “Bismillahirrahmanirrahim” demek daha güzeldir. (bk. Tufetu’ahvezi, 5/480)

Hülasa:

Yemeğe başlarken Besmeleyi çekmek bazı alimlere göre sünnettir, bazılarına göre de vaciptir.

Alimlerin bir kısmına göre, “Rahman-Rahim” kelimelerini okumak daha faziletli değildir. Çünkü hadiste yalnız “Bismillah” denilmiştir.

Buna mukabil, Şafii, Hanbeli fakihleri ile Malikilerin önemli bir kesimine göre Besmeleyi “Bismillahirrahmanirrahim” şeklinde tamamen okumak daha faziletlidir. İmam Nevevi de bu görüşü benimsemiştir. (bk. Nevevi, Ezkar, 1/231; el-Mevsuatu’l-Fıkhiye el-Kuveytiye, 6/119)