Yaşlıları öldürün ne demek?

Soru Detayı

- Çoktanrıcıların yaşlılarını öldürün. (Ebu Dâvud-Tirmizî; bk. Kuran-2/256 10/99)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Öncelikle ifade edelim ki, bu anlamdaki hadisler, savaş ortamında düşman tarafındaki savaşçıların öldürülmesinin haram olmadığını bildirmek ve sadece savaşanların öldürülmesini ifade etmek için söylenmiş ve savaş hukukuyla ilgilidir.

Bu hadis rivayeti için bk. Ebu Davud, 2670; Tirmizi, 1583.

Bu hadis her iki kaynakta da zayıftır. (bk. el-Elbani, a.g.y/Talik/Daifu’l-Cami, 1063)

Bununla beraber, bazı âlimlere göre, hadiste “yaşlılar” olarak tercüme edilen “şuyuh” kelimesinin buradaki manası: “güç-kuvvetten düşmüş çok yaşlı” değil, “çocuk olmayan ve savaşmaya gücü kuvveti yerinde olan yaşlı” demektir. (bk. Avnu’l-Mabud, 7/237; Tuhfetu’l-ahvezi, 5/173)

- Bakara suresinin 256. ayetinde “Dinde zorlama yoktur.” derken bunu normal şartlarda belirtmiştir. Öldürmeyi ifade eden ayet ve hadisler daha çok savaşın devam ettiği zeminlerde söylenmiştir. Aralarında dağlar kadar fark vardır.