Yasin suresindeki 41. ve 42. ayetlerde geçen "gemi" kelimesi neyi ifade etmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Onların zürriyetlerini dopdolu bir gemide taşımamız da onlar için büyük bir ibrettir. Onlar için, bunun gibi binecekleri başka şeyler de yarattık.." (Yasin, 36/41 ve 42)

"Dolu gemi" denilince önce Hz. Nuh (as)'ın gemisi hatıra gelir. Fakat burada "nesilleri" kaydı, bunu kastetmeye engeldir. Bu karîne (ipucu) ile burada "dolu gemi", hamile kadınların rahimlerinden mecazdır, beliğ bir istiâredir. Evet babanın sülbünden (belinden) bir tufan ile atılan nesiller, anaların rahimlerinde Hz. Nuh (as)'ın gemisi gibi bir kurtuluş gemisi bulur.

Kendileri için onun gibi binecek şeyler de yarattık. Bu bütün deniz ve kara bineklerini içine alır.

(Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili)