Yarı uykulu cemaatle namaz mı yoksa dinçken ferdi kılmak mı?

Soru Detayı

- Uykulusun ve cemaatle namaz kılmak istiyorsun. Uykunu aldıktan sonra namazı kılmak daha iyi değil mi zira peygamberin hadisi var uykulu namaz kılmayın diye.
- Bunun nasıl yorumlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı kılarken uykuya dalacak kadar baskın bir uyku hali var ise, namazı bu hal geçtikten sonra kılmak gerekir.

Uyuklama olmadan yalnızca uyku ihtiyacı hissediliyorsa, cemaatle kılmak tercih edilmelidir.

Soğuk su ile abdest alınca bu hal ya geçer veya hafifler, huzura mani olmaz.