Yapılan yemekleri beğenmemek ve yemek seçmek günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı yemekleri diğerlerinden daha çok sevmek veya bazı yemekleri yememek günah değildir. Ancak yemeği kötülemek doğru değildir.

Peygamberimiz (asm) topluluk içinde beğenmediği yemeği kötülememiş ve kötülenmesini de yasaklamıştır. "Hoşlanmadığını bırak, onu başkasına haram etme.” diyerek başkalarının arzularına saygılı olmak gerektiğini vurgulayıp, yiyeceklerin ziyan olmasını engellemiştir.

Rasûlullah Efendimiz (asm)'in yemekte aradığı başlıca özellik, onların helâl ve temiz oluşu, vücuda yarayışlı olup olmayışıdır. Yemek seçme ve yemeğe kusur bulma âdetleri ise kesinlikle yoktur.

Ebû Hureyre (r.a) der ki:

"Peygamber Efendimiz (asm), hiçbir yemeği katiyyen seçmezlerdi. Önüne konan yemeği, eğer iştahı varsa yer, yoksa yemezlerdi. Özellikle misafir oldukları sırada, kendilerine takdim edilen yemeklerden dolayı, ev sahibinin gönlünü hoş tutmuşlar ve ikram edilen yemekleri son derece sevdiklerini ifâde etmişlerdir."