Yatmadan yemek yemek sünnet mi?

Soru Detayı

- Yatmadan yemek yemek sünnette tavsiye ediliyor.
- Uzmanlar ise uyumadan önce yemek yemenin zararlı olduğunu söylüyorlar?
- Onlara ne demeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselam akşam yemeğini yatsıdan önce çoğu kere yoğurt ve arpa ekmeği olmak üzere hafif yerdi.

Sünnet olan yemek, sabah akşam olmak üzere iki öğündür. Akşam yemeği ile yatsı namazı denk geldiğinde de önce yemek yemeği, sonra namaz kılmayı tavsiye etmiştir.

Hz. Peygamber (asm)'in akşam yemeği yediği saat yaklaşık olarak günümüz doktorlarının tavsiye ettiği vakitlere denk gelmektedir.

Mekke ve Medine’de akşam namazı zamanını hesap ettiğimizde, yaklaşık olarak 19.30 civarıdır. Bu modern tıbbın tavsiye ettiği zamana uygun düşmektedir.

Hz. Peygamber (asm) akşam yemeği tavsiye etmiştir:

“Bir avuç çürük hurma ile de olsa akşam yemeği yiyin. Zira akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir.” (Tirmizi, Et'ime 46)

Bu da yatsıdan önce olmaktadır. Ancak Fakat Tirmizi, -senedinde yaramaz ve meçhul raviler sebebiyle- bu hadisin münker olduğunu/sahih olmadığını bildirmiştir. (Etime, a.y.)

Tıbben sabittir ki, yetişkinlerde hücre yenilenmesi uyku esnasında oluyor. Bu yüzden uyku sırasında büyük bir enerjiye ihtiyaç var. Eğer akşam yenirse bu enerji sağlanmış olur.

Burada bahsedilen akşam yemeğidir, gece yemeği değildir.

Akşam yemeğinden kasıt gündüzün geç, gecenin erken saatleridir. Yazın ikindi ile akşam arası, kışın da akşam ile yatsı arasıdır.

Gecenin geç saatlerinde yenilen yemeğin vücuda zararlı olduğu tıbben tespit edilmiştir ve hiçbir zaman tavsiye etmeyiz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki yatmadan önce yemek yemek sünnet değildir. Sünnet olan yatsıdan önce hafif şeyler yemektir. Bunun da tıbben sağlık açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Maalesef yeme-içme adabı konusunda Müslümanlar, sünneti ihmal etmelerinin bedelini, muhtelif hastalıklarla ödemektedirler.

Yemek adabıyla ilgili tavsiyeler şöyledir:

1. Acıkmadan yeme, doymadan kalk.

2. Yediğin vakit az ye, yedikten sonra dört–beş saat kadar daha yeme.

3. Şifa hazımdadır.

4. Mideye, bedene en büyük eziyet, yemek üstüne yemek yemektir.

5. En güzel diyet: Sünnete uygun bir beslenmedir.

6. Sünnete uygun beslenen kimse, şişmanlık hastalığına duçar olmaz.