Peygamberimizin yemek yeme düzeni nasıldı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kitaplarında yer alan muhtelif rivayetlerde, Allah Resulü’nün yeme ve içmedeki günlük sünneti, imkan nispetinde şu şekilde olmuştur:

* Resulullah, sabah uykudan uyandığında ilk iş olarak, dişlerini misvakla temizledikten sonra, abdest, namaz, dua ve zikirden sonra bir bardak suda bir kaşık bal eriterek, bal şerbetini Besmele ile içer ve herkese de tavsiye ederdi.

* Kuşluk vaktinde ise, inek sütü ile birlikte yedi tane acve hurması yerdi.

* Öğleden sonra da bir kaşık miktarı zeytinyağına iki damla sirke damlatarak, arpa ekmeğiyle yerdi.

* İkindiden sonra yiyeceği ise, bir havuçla iki dal maydanoz olmuştur.

* Akşam yemeği ise, yoğurt ve bir parça arpa ekmeğinden ibaretti.

* Ayda en az bir defa da et ve et suyu yemeği yerdi. Et yemeği için, “yemeklerin efendisi” diyen Allah Resulü, en az kırk günde bir defa et yemeyi tavsiye etmiştir.

Ölçü ve denge dini olan İslam, beslenme konusunda da aşırıya kaçmayı yasaklamış, bu konuda yeterli ve dengeli beslenmeyi emretmiştir. Yediğimiz besinlerle sağlığımız arasında çok yakın bir ilginin olduğu bilinmektedir.

İlahi vahiy ve ilhama mazhar Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamın yeme içme şekli ile yeme tercihi sağlık merkezli olduğu yapılan araştırmalarla sabit olmuş ve modern tıbbın ilgi alanına girdiği görülmektedir. Onun, bu konudaki bilimsel mucizeleri nübüvvetinin tasdiki anlamına gelir. Bu bilimsel mucizelerle batıda pek çok bilim adamının İslam’ı din olarak seçtikleri bilinmektedir.