Yapay su üretmek günah mı?

Soru Detayı

- Yapay su üretildiğine dair internette bir bilgi okudum eğer bu bilgi doğruysa şirke girer mi?
- Hidrojen ve oksijen elementi ile yapay su üretildiğini internette okudum, bu sadece Allah'ın yaratması anlayışına ters düşmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapay su üretmenin mümkün olup olmadığı hakkında şu bilgiyi gördük:

“Suyun basit olarak hidrojen ve oksijenden oluştuğu" ifadesi, su molekülünün yaradılışında gerçekte neler olduğunu tam yansıtmaz. Bilimsel adı "dihidrojen monoksit” olan su molekülü, iki hidrojen ile bir oksijen atomundan oluşur, ama pratikte bu atomları birleştirmek mümkün değildir. Suyun oluşmasındaki gerçek reaksiyon "2H2 + 02 = 2H20 + enerji” şeklindedir; yani iki molekül su elde etmek için iki molekül diatomik hidrojen ve bir molekül diatomik oksijen birleşir ve suyun yanında büyük miktarda bir enerji ortaya çıkar.

Suyu yapmak için öncelikle hidrojen ve oksijen atomlarını bulup, bunları moleküler olarak bir araya getirmek gerekir ama bu arada hâlâ birçok hidrojen ve oksijen atomu boşta kalır. Her bir atomun elektron yörüngeleri birbirine bağlanırken aniden patlama şeklinde bir enerji açığa çıkar. Hidrojen aşırı yanıcı, oksijen de yakıcı olduğundan çevredeki atomlara yayılan bu patlama büyük bir enerji boşalımı yaratır.”

Şu hâlde yapay su üretmek mümkün olmuyor.

Eğer olsaydı, mevcut (yaratılmış) olan oksijen ve hidrojen kullanılacak ve bunlar birleştirilecek idi, bunu yapmak ise yoktan yaratmak değildir ve şirk ile alakası yoktur.

Birçok madde, mevcut maddelerin birleştirilmesi ile elde ediliyor, bu uygulama çok yaygın ve teknoloji bu işi her an geliştirerek insanların hizmetine sunuyor (veya para kazanmayı sağlıyor).