Yapay sperm yapmak ve döllenmek caiz mi?

Soru Detayı

- Tekniğin nasıl uygulandığına gelince; erkek fareden alınan kök hücrelerin, önce “cytokin” adlı bir kimyasala maruz bırakılarak üreme hücrelerine dönüşümü başlatılmış. Üreme hücreleri, sperm ya da yumurta karakteri taşıyor. Hücreler farklılaşmaya başladıkları sırada testis benzeri bir doku üzerine yatırılıp erkeklik hormonu olan testesterona maruz bırakılmış. Böylece üzerleri sperm benzeri, kuyruksuz bir kılıfla kaplanmış.
- Deney fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da ümit vadediyor. Teknoloji yeterli düzeye ulaştığında, erkeklerin yüz bölgesinden alınacak hücrelerden sperm üretilebilecek.
1. Yapay sperm yapılması caiz midir?
2. Eğer böyle bir şey olursa, bu şekilde çocuk yapmak dinimiz acısından doğru mu?
3. Dini açıdan doğru olması için neye dikkat edilmesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normal münasebet ile çocuk sahibi olmaları mümkün olan çiftin bunu yapması caiz olmaz. Çünkü şeriatın onayladığı üreme süreci normal ilişkiye bağlıdır.

Eğer normal münasebet ile çocuk sahibi olamayan bir çift varsa, bu işlemin caiz olabilmesi için şu şartların gerçekleşmesi gerekir:

a) Hücresi alınan erkek ile yumurtası ve/veya rahimi kullanılan kadın çifti evli olmalıdırlar.

b) Bu yoldan çocuk sahibi olmanın çocuğa, ebeveyne ve başkalarına zararı olmamalıdır.

c) Doğacak çocuğun ömür boyunca normal yaşayacağı hususunda kesin bilgi bulunmalıdır.

d) Kocadan alınacak hücre uygun hale getirilirken, nikahlı olmayan kadın, erkek ve hayvandan parça alınmamalıdır.