Kadının sıvısı olduğunu söyleyen hadisler, bilimsel olarak nasıl açıklanabilir?

Soru Detayı

- Sizden rica ediyorum sorumun hepsini okuyup ona uygun cevap vermenizdir, lütfen cevap bekliyorum:
1. Hadis: (Müslim, hadis no: 469) Çok uzun olduğundan özet halde yazayım; Bir kadın Resulullah asm'a geliyor ve ben uykudan uyanınca bir sıvı gördüm gusül gerekir mi diye soruyor. Resulullah da evet suyu gördüysen gusül al diyor. Hz Aişe ise kadının bu durumuna şaşırıyor ve Resulullaha böyle bir şey var mı, yani bayanların suyu mu var, diyor. Resullulah da; "Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu, beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer." buyuruyor.
- Tıp ilmine göre bayanların menisi yok, ayrıca bayanlardan akan o sıvı vajinanın kendisini temizleme işlemidir ve bayanlardaki hastalık durumlarına göre sarı, kahverengi, yeşil genellikte de beyaz renkte akar.
- Ayrıca bildiğiniz gibi erkek spermi yumurtalığı döller birleşim olur içlerindeki hücreler anne babaya benzerliği oluşturur.
- Ama hadisin zahirinde sanki bayanlardan akan bu bahsettiğim sıvı erkeğin menisiyle birleşiyor benzerlik oradan çıkıyor. Halbuki alakası yok yukarıda bahsettiğim gibi. (Bu Hadis Hz. Aişe kanalıyla sahih bir hadistir).
2. Hadis: Alimler kendi dönemlerindeki yetersiz tıp ilminden dolayı bu hadisi suyun hangisi önce rahme girerse olarak anlamışlar. Suyuti de buna delil olarak İbn Abdilberr'den şu hadisi nakletmiştir:
"İki nutfeden hangisi daha evvel rahme girerse benzeme hususunda galebe çalar."
- Bu Hadiste de sanki erkekle kadının suyu yarış halinde hangisi rahme önce girerse çocuk ona benzer manasında, halbuki böyle bir şey yok size yukarıda açıklamıştım döllenme ve benzeme hususunu.
- Bu hadisleri açıklayamıyorum, lütfen yardım eder misiniz bana?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günümüzdeki tespite göre kadının menisinde de üç salgı maddesi vardır.

Birisi: Yumurta çatladığı zaman, yani yumurtalıktan yumurta dışarıya atılırken bu hareketi kolaylaştıran sıvı. Bu sıvı yumurtanın dışarıya atılmasını sağlar.

İkincisi: Döllenmiş veya döllenmemiş yumurtayı tüplerin içinde taşıma görevi olan sıvı.

Üçüncüsü: Rahimle vajinanın birleştiği yerde meniyi yumurtaya taşıma görevi verilen sıvı.

Bir de vajına girişinde kayganlığı sağlamak için iki taraflı sıvı salgılayan bezler vardır. Bu vajina girişindeki salgının üreme ile ilgisi yoktur.

Erkekte spermlerin hasıl edildiği sperm keseleri vardır. Sperm hasıl edilen bu hücrelere sporangium veya gametengium adı verilir. Bunların kromozom sayıları diğer normal hücrelerde olduğu gibi 46 adettir. Bu hücrelerin içinde kromozom sayısı yarıya, yani 23’e inmiş spermler hasıl edilir. Bu spermler sprorangiumlardan dışarıya, meni adı verilen bir sıvı ile atılır. Bunun sonucunda erkeklerde gusül abdesti gerekir.

Kadınlarda da yumurtaların hasıl edildiği hücrelere gametengium adı verilir. Bu hücrelerin de kromozom sayıları, normal vücut hücrelerindeki gibi 46 adettir. Bu gametengiumların içerisinde kromozom sayısı yarıya, yani 23’e inmiş yumurtalar yaratılır. Bunlara gamet denir. Bu yumurtalar yumurta kesesi adı verilen gametengiumlardan dışarıya bir sıvı ile atılmaktadır. Tıpkı erkeklerde spermlerin meni ile atıldığı gibi, burada da bir sıvı söz konusudur.

İşte Hz. Peygamber (asm)’in bir kadının sorusu üzerine "sıvı gördüğünüz zaman gusül abdesti alın" demesi buna işarettir.

Çocuğun kime hangi oranda benzeyeceği meselesine gelince, genetik ilminde bunun %25’nin anneye, %25’nin babaya, %25’nin büyük anne ve %25’nin büyük babaya benzeyeceği belirtilir.

Çocuğun kız mı, yoksa oğlan mı olma ihtimalinin yine genetik ilminde yüzde elli olarak ifade edilir.

İşte burada bir husus dikkatimizi çekiyor. Bilindiği gibi kadının cinsiyetini tayin eden kromozomlar XX, erkeğinki de XY şeklindedir.

Ebeveynler             :         Kadın              Erkek

Genetik Yapıları     :         XX                      XY

Gametler                :       X       X               X       Y

Çocuğun Cinsiyeti:      XX (%50)           XY (%50)

                                        Kız                    Erkek

Genetik biliminde, burada görüldüğü gibi, çocuğun kız ve erkek olma ihtimali yarı yarıyadır. Ancak, muhtemeldir ki, kadının sevgisi ve aşkı üstün olunca, spermdeki X kromozomunu kendine çekiyor olabilir. O zaman kadının üstün aşkı, çocuğun kız olmasına sebep olur.

İşte Hz. Peygamberin (asm), "hangisinin suyu önce girerse çocuk ona çeker" ifadesinden, eşlerden hangisinin aşkı üstünse çocuğun o cinsiyette olacağını anlamak mümkündür.

Tabii bu durum başka manalara da gelebilir, araştırmayı gerektiren bir husustur. Kim bilir, yapılacak yeni araştırmalar, Peygamber Efendimizin (asm) nice mucizevi haberlerinin anlaşılmasına vesile olacaktır.

Sonuç olarak, hadislerin bildirdiği, erkeğin sperminin gametengiumlardan dışarıya meni adı verilen bir sıvı ile atıldı gibi, kadının yumurtalığından da bir sıvı ile dışarıya atılan yumurtanın sıvısının gusül gerektirdiği günümüz bilimiyle aynı paralelde olduğu anlaşılıyor.

Çocuğun kime benzeyeceğinin de ebeynlerden hangisinin aşkı üstün ise ona benzeyeceği hususundaki hadisin de ilmin bu konulardaki tespitinin önünde olduğu anlaşılıyor.