Nutfe rahime gider mi?

Soru Detayı

- İnsan suresi ikinci ayette insanın bir kadın ve erkek nutfesinden yaratıldığını söylüyor. Fakat lügatte nutfe bir damla su ile tarif edilir. Fakat rahimde bu su kadının yumurtasına gitmez sadece spermler gider ve bu su rahimde servikste durdurulur sadece en güçlü spermler geçer ve üstelik kadının yumurtası da bir su değildir o da fallop tüpünde bir hücredir. Herhangi bir üreme hücresi nutfe içerisinde değildir.
- Şimdi burada bunu nasıl anlayabiliriz?
- Bazıları bilimsel hata var diyor. Sitenizde neden nutfe bir damla sudur yazısını okudum açıkça nutfe su anlamı çıkıyor herhangi bir cevap da bulamadım ve bu su rahimde servikste durdurulur su filan yumurtaya gitmez.
- Bu durumu açıklayabilir misiniz nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an nutfeden bahseder. Nutfe; embriyolojik olarak zigot yani döllenmiş yumurta demektir ve tek hücredir. Bunun oluşması için dişinin kromozom sayısı yarıya indirilmiş 23 kromozomlu yumurtası ile kromozom sayısı yarıya indirilmiş 23 kromozomlu spermin karışımıyla 46 kromozomlu tek hücre meydana getirilir.

İşte buna Kur'an nutfe der.

Bu konu ile ilgili ayetleri tefsir edip açıklayanların bazıları, nutfe yerine meniyi anlamış ve öyle açıklama yapmış olabilir.

Bilindiği gibi meni, erkekten çıkan ve spermleri içinde barındıran yumurta akı kıvamında bir sıvıdır. Aynı şekilde kadının yumurtasının içinde bulunduğu sıvı da yine yumurta akı kıvamında olup meni olarak adlandırılır.

"Nutfe" kavramı ise, bazı müfessirlerin verdiği karşılık olan sperm veya meni değildir. Döllenmiş yumurta olan ve tek hücreden ibaret bulanan zigottur.