Yapay et üretmek ve tüketmek caiz mi?

Soru Detayı

1. Yeni bir teknoloji ile canlı hayvan üzerinden alınan küçük bir parça et laboratuvar ortamında çoğaltılarak büyük miktarda et üretilebiliyor. Buna kültürle et üretimi veya yapay et deniliyor. Bu şekilde üretilen etin tüketilmesi caiz olur mu?
2. Eğer caiz denilirse, bu durum, hastalıkları bahane ederek büyükbaş hayvanları yok edip insanları yapay ete mecbur etme gibi bir şeytani planı amaçlıyorsa "Ameller niyetlerine göredir" hadis-i şerifi dikkate alınarak yine de aynı hüküm verilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Müslümanın yediği malların helal olması gerektiği gibi, içine katılanların ve üretim esnasında yapılanların da helal olması gerekir.

Buna göre, çoğaltmada kullanılan malzemenin tamamı helal olursa, bu eti yemekte bir sakınca yoktur.

Cevap 2:

Böyle bir şeytani plan kesin olarak bilinir ve yapay et boykot edildiğinde niyetin önüne geçmek de -boykotçuların yeter sayıda olmasına bağlı olarak- mümkün olursa, boykot caiz hatta duruma göre farz olur, ama yine de yapay et haram olmaz.