İmitasyon (emitasyon) ürünlerin satılması ve nakliyesinde çalışılması caiz midir?

Soru Detayı

Ünlü markaların ürünlerini taklid edip satmak ve nakliyesini yapmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Emek ve gayret sarf ederek toplum nezdinde itibar gören bir firmanın kendi markasının izinsiz olarak başkaları tarafından kullanılması kul hakkı ihlaline ve müşterilerinin aldatılmasına sebep olacağından dolayı İslam ahlakıyla bağdaşmamaktadır. Aynı zamanda üretici firmanın da ticaretine engel olunmaktadır. Ayrıca bu yolla haksız kazanç sağlamak da dinen caiz değildir.

Müşteri gerçek marka olmadığını bilerek malı alması halinde ise alıcı açısından günah olmasa da satanlar mesul olur.

Markanın her yönüyle taklidinin yapılması modern hukuk açısından da suç unsurudur.

Yan ürün ile gerçeği arasında benzerlik olup tamamen aynısı değilse ve müşteri de ikisi arasındaki farkın bilincinde ise bu takdirde alınması ve satılması günah olmaz.

Markası taklid edilen ürünün paketlenmesi ve gümrük ve kargolarda taşınması da günah değildir.