İmitasyon malların taşınması caiz mi, alınan ücret helal mi?

Soru Detayı

- Benim sorum; alım ve satımı gerçekleşmiş imitasyon malın nakliyesi ile ilgilidir.
- Müşterinin ürünün imitasyon olduğunu bildiğini varsayıyoruz, herhangi bir aldatma yok ise, taklit malın alış ve satışıyla ilgili hiçbir işleme karışmadan, bu ürünlerin bir yerden bir yere taşınmasına aracılık etmenin veya nakliyesinden sorumlu olmanın hükmü nedir?
- Caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki ülke arasında ekonomik anlaşmalar varsa ve bunların içinde “taklit yasağına da imza atılmış ise” taklit yapmak caiz olmaz, kul hakkına girilmiş olur.

Bu durum biliniyorsa, bu malların alınıp satılması ve kullanılması için taşınması da caiz olmaz.