Şafii mezhebinde, altının veya toprak mahsulünün zekatı nasıl verilir?

Soru Detayı
- Şafii mezhebine göre, altının veya toprak mahsulünün zekatı para olarak verilebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre, esas olan malın zekatının kendi cinsinden verilmesidir. Ancak gerek bütün altını bozdurup zekat miktarının içinden vermenin zorluğu gerekse nakit olarak verilmesinin günümüzde fakirin ihtiyacına daha uygun olması hasebiyle Hanefilerin bu konudaki içtihadına dayanarak nakit verilebileceği belirtilmiştir.(bk. Zuhayli, İslam Fıkhı, 3/348)

Hanefî mezhebine göre, zekatı verilecek malın kendi cinsinden zekat vermek caiz olduğu gibi, kıymetini takdir edip bedelini vermek de caizdir.

Fakat Şafii mezhebine göre zekatı verilecek malın zekatı, ticaret malının esas sermayesi altın olursa altın, gümüş olursa gümüşten verilecektir.  Zekatı verilecek mal, toprak mahsulü ise bedelini vermek caiz değildir.

Bu hususta Hanefî mezhebini taklit etmek yani toprak mahsullerinden, bedel -meselâ para- vermek, ticaret malında ise malın kendisinden zekat vermek, altın ve gümüş gibi malların yerine nakit vermek caizdir ve bir sakıncası yoktur.