Meleklerin yardımı ile bir ölünün bir mezardan başka bir mezara taşınması mümkün mü?

Soru Detayı

- Bazı durumlarda, merhumun cesedini Allah'ın (c.c.) emrettiği şekilde defnedildiği yerden başka bir kabre kaydırdığını duydum.
- Bu kayma herhangi bir Hadis'te bahsedilir mi?
- Referanslarla açıklığa kavuşturur musunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Araştırmalarımızda vefat edenlerin cesetlerinin melekler tarafından başka yere taşınması gibi bir rivayete rastlayamadık.

Vefat eden bazı kimselerin ruhlarının başka âlemlere melekler tarafından götürülmesiyle ilgili rivayetler, yanlış olarak sanki cesetlerin taşınması gibi anlaşılmış olabilir. (bk. Şarani, Tezkire, s. 18, Kahire, 1310)