Yahudiler ve Hristiyanlar birbiriyle dost ise, neden savaşmışlar?

Soru Detayı

- Maide Suresi 51. ayette Yahudilerin ve Hıristiyanların birbirlerinin dostu olduğu söyleniyor.
- Halbuki Yahudi ve Hristiyanlar birbirleriyle savaşmışlardır. Dostlar birbiriyle savaşır mı bence savaşmaz.
- Bu konuyu nasıl açıklayacaksınız, kafamı kurcalayan bir konu bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Onlar birbirinin dostudur.” ifadesi; “Yahudiler Yahudilerin, Hristiyanlar da Hristiyanların dostudur.” manasındadır.

Bu genel kuraldır. İstisnaları vardır; çeşitli sebeplerle Hristiyanlar arasında da Müslümanlar arasında da savaşlar olmuştur, ama bu oluş tabii değildir, araya din bağından başka sebepler girmiştir.

Ayet din bağı bakımından birbirinin dostu olacaklarını ifade ediyor ki, bu da böyledir.

Ayrıca gayri müslimleri velî edinmek yasaklanmış olsa da normal beşeri münasebetler yasaklanmış değildir. Onlarla adalet ve iyilik temelinde ilişki kurulmasında sakınca bulunmadığı bildirilmiştir. (Mümtehine, 60/8)