Yahudiler, Peygamberimizi İsrailoğullarından değil diye mi kabul etmemişler?

Soru Detayı

- Eğer onların dini bunu emrediyorsa, Hz. Muhammed’i kabul etme(me)leri gayet normal değil mi?
- Dinlerine uymuş oldular.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yahudilerin Hz. Muhammed (asm) Efendimize inanmamalarının sebebi yalnız onun İsrailoğullarından olmaması değildir. Hadis, tarih ve siyer kitaplarından anlaşılıyor ki, inanmamalarının gerekçeleri arasında, haset, ekonomik, riyaset, makam-mevki gibi hususlar da vardır. Ayrıca onların yanlışlarının gösterilmesi, kitaplarını tahrif ettiklerine vurgu yapılması gibi konular da çok önemlidir.

- Abdullah b. Selam gibi büyük bir Yahudi ilim ve din adamının İslam’ı kabul etmesi de Efendimizin (asm) İsrailoğullarından olmaması tek başına Yahudilerin inkârına bir gerekçe değildir.

- (Resulüm!) İnsanlar içerisinde iman edenlere düşmanlık bakımından en şiddetli olarak Yahudiler ile şirk koşanları bulacaksın. Onlar içinde iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da ‘Biz Hristiyanlarız’ diyenleri bulacaksın. Çünkü onların içinde keşişler ve rahipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar.” (Maide, 5/82)

mealindeki ayetin ifadesinden de Yahudilerin inkârcı olmalarının değişik gerekçelerini anlamak mümkündür.

- Kaldı ki, Yahudilerin dininde / kitaplarında İsrailoğullarından olmayan peygamberler iman etmeyin diye bir işaret de yoktur. Aksini gösteren ifadeler vardır. Misal olarak Kitab-ı Mukaddesten şu ayetlere bakılabilir:

“Onlar için kardeşleri arasından, senin gibi bir peygamber çıkaracağım ve sözlerimi onun ağzına koyacağım.” (Kitab-ı Mukaddes, Tesniye Babı, ayet: 18).

“Gerçek, Musa demiştir: Rab size kardeşleriniz arasından benim gibi bir peygamber çıkaracak, her ne söylerse onu dinleyeceksiniz. Ve bütün peygamberler, Semuel (İsmail) ve sıra ile gelenler, hep söylenen bu günleri ilan ettiler.” (Rasullerin İşleri, Bâb: 3, ayet: 22).

“... ve Rabbin... Musa gibi bir peygamber daha İsrail’de çıkarmadı.” (Tesniye, Bab: 34, ayet: 12)

Kitab-ı Mukaddesin Ahd-i Atik (Tevrat) ve Ahd-i Cedid (İncil) bölümlerinden alınan bu ayetlerde:

Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İshak’ın soyundan gelen İsrailoğullarına Hz. Musa’nın “kardeşleriniz” şeklindeki hitabı, Hz. İshak’ın kardeşi Hz. İsmail’in soyuna, yani İsmailoğullarına işarettir. İsmailoğullarından gelen peygamber ise ancak Hz. Muhammed (asm) olabilir; çünkü İsmail soyundan yalnızca Efendimiz (asm) gelmiştir.