Yabancı kadınla şehvet ile konuşanlar, her kelimesi için bin sene cehennemde kalacaktır, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Yabancı kadına şehvet ile bakan bir kimsenin gözleri ateşle doldurulup sonra cehenneme atılacaktır, yabancı kadın ile lüzumsuz şehvet ile konuşanlar her kelimesi için bin sene cehennemde kalacaktır hadisi sahih mi?
- Bu hadis sahih mi ya da böyle hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- Bazı sitelerde bunun kaynağı “R: Nasihin” adlı eser gösterilmiştir. Bu eser bir vaaz kitabıdır. Hadisler için referans verilecek eserlerden değildir.

- Bunun kısa bir şeklini Serahsi rivayet etmiştir. Bu rivayetteki ifadeler şöyledir:

“Yabancı bir kadına şehvetle bakan kimsenin gözlerine kıyamet günü kurşun dökülür.” (el-Mebsut, 10/153)

Zeylai, bu rivayetin “garib”(zayıf) olduğunu bildirmiştir. (bk. Nasbu’r-Raye, 4/239-240)