Kadına şehvetle bakanın gözleri ateşle doldurulur hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Yabancı kadına şehvetle bakanın gözleri ateşle doldurulup, Cehenneme atılır, onunla toka edenin kolları ensesinden bağlanıp, Cehenneme sokulur, lüzumsuz ve şehvetle konuşan, her kelimesi için, bin yıl Cehennemde kalır."
- Kaynağı 'R.Nasihin' olarak verilen bu hadis sahih midir?
- Senedi sahih değilse bile içeriği doğru mudur, yani anlamı sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şunu belirtelim ki, “Riyadu’n-Nasıhin” adlı eser, bir hadis kitabı değildir, sahihlerin yanında zayıf hadisleri de içine alan bir vaaz ve nasihat kitabıdır.

Oradaki ifadeler ayrı ayrı hadis rivayetleridir: Mesela:

 "Yabancı kadına şehvetle bakanın gözleri ateşle doldurulup, cehenneme atılır.” ifadesi müstakil bir rivayettir. Ancak, Zeylaî, bu rivayetin garib / zayıf olduğunu belirtmiştir. (bk. Zeyleî, Nasbu’r-Raye, 4/239-40)

- Diğer bir rivayet de şöyledir: “Kim yabancı bir kadının eline dokunursa (tokalaşırsa) kıyamet günü onun avuçları ateşle doldurulur.” Bu rivayet de garib / zayıftır. (Zeylaî, a.g.y)

 “Onunla toka edenin kolları ensesinden bağlanıp, cehenneme sokulur, lüzumsuz ve şehvetle konuşan, her kelimesi için, bin yıl cehennemde kalır." şeklindeki rivayetlere rastlayamadık.