"Ya Enes, sen her gece abdest alıp yatarsan ve ölürsen şehitsin." diye bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Varsa bu herkes için geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela İslam âlimlerinin kabul ettiği şu kaideyi unutmamak gerekir:

“Bir hükmün -ayet olarak- iniş veya -hadis olarak- vurud sebebinin hususî olması, onun herkes için geçerli umumi bir hüküm olmasına engel değildir.”

Meğerki o hükmün herkese ait olmasına mani olan dinî veya aklî bir karine / bir delil bulunsun.

- O halde, söz gelimi Hz. Enes’e hitaben söylenen

“Ya Enes! Her gece mutlaka abdset alıp öyle yatmalısın. Çünkü bu takdirde ölürsen şehit olursun.” (Kenzu’l-Ummal, h. mo: 43571)

mealindeki hadisin bu müjdesi -şayet hadis sahih ise- yalnız Hz. Enes için değil, bütün Müslümanlar için geçerlidir. Tabii ki, hayatı boyunca, abdestsiz yatağına girmeyen bir kimsenin bu davranışı, onun takvasının da bir belgesidir.

- Bununla beraber, konumuzla ilgili olarak şunu da belirtelim ki, Hz. Peygamber (a.s.m)’in yine Hz. Enes’e hitaben söylediği şu hadiste genel bir ifade söz konusudur:

“Kim abdest alarak yatar ve aynı gecede ölürse şehit olarak ölür.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 41290).

- İslam alimleri hatasız değildir, çünkü peygamber değillerdir. Fakat, genel olarak, bizlerden hem takva hem ilim sahasında çok ileri olan o zatları lüzumsuz, faydasız, İslam’a hiçbir yararı olmayan bir şekilde itham etmeye kalkışmak, İslam dinine hizmet olmasa gerektir.