Camilerin altına yapılan dükkanların hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Camilerin çok sakin bir şekilde, huzuru temin edecek bir konumda olmaları gerekir. Onun için tarih boyunca, camiler müstakil olarak inşa edilmiştir.

Bununla beraber, caminin altında -camiye belli gelir temin etmek maksadıyla- dükkânların inşa edilmesinde bir sakınca olduğunu düşünmüyoruz.

Bu durumun, cami cemaatinin ibadetteki huzurunu bozmaması için ise, alınması gereken tedbirler vardır. Bu tedbirlerin yetkililer tarafından alınması gerekir.

Herhangi bir markete girenlerin durumu ve konumu ne ise, camilerin altındaki marketlere girenlerin durumu da aynıdır. Ancak Müslümanların, böyle yerlerde daha dikkatli olmaları, onların Müslümanlığının bir gereği olmalıdır.