Virüsün tekrar hayata dönmesi mümkün mü?

Soru Detayı

- Virüs olma özelliğini kaybetmiş bir retrovirüsün yeniden hayata kavuşturulduğu doğru mu?
- Aşağıdaki iddiaya nasıl cevap verilebilir:
“Milyonlarca yıl önce aktif bir virüs olarak insan genomuna yerleşmiş fakat aradan geçen sürede değişikliğe uğradığı için virüs olma özelliğini kaybetmiş bir retrovirüsü yeniden hayata kavuşturduklarını duyurdular.
Hedelman ve arkadaşları virüsü hayata geçirmek için önce insan genomunda bulunan endojen retrovirüslerin DNA dizilimlerini karşılaştırarak işlevsel bir virüsün diziliminin nasıl olması gerektiğini belirlediler. Daha sonra bu dizilimlere bakarak insan endojen retrovirüslerinden biri olan HERV-K’nin değişikliğe uğramış veya eksik olan kısımlarını belirlediler. Laboratuvarda deney tüplerinde DNA’daki bu eksiği doldurup, yanlışlıkları da düzelttikten sonra HERV-K DNA’sını insan hücreleri ile karıştırdılar. Laboratuvarlarda özel besi yerlerinde ve 37 C derecede kültürü yapılan bu hücrelere elektron mikroskobu ile baktıklarında, tıpkı HIV-AIDS virüsü gibi, hücrede üretilmiş olan virüslerin hücre zarından besi ortamına geçtiklerini gözlemlediler. Aktarılan virüs DNA’sı, insan hücresinde çalışarak virüs proteinlerini üretmiş ve bu proteinler bir araya gelerek virüse dönüşmüşlerdir..”
- Buradaki olay dna’daki virüslere benzeyen şifreleri, benzediği virüse laboratuvar ortamında bakılarak eksiklerini yanlış şifreleri düzelterek o virüse dönüştürmek değil midir?
- DNA’daki virüslere benzeyen şifreler kesinlikle virüs kalıntıları değildir. Bunu daha iyi bir şekilde bu konuyu savunana nasıl anlatırım güzel bir bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Virüsler, canlı ile cansız arasında bir varlık kabul edilir. Çünkü bunlar kristalize olur ve uzun süre cansız şekilde kalır. Şartlar normalleşince Allah onları tekrar hayata döndürür.

Retrovirüs de bir virüstür.

Bir virüs, bir bakteri hücresine girdiği zaman bakterinin DNA’sını (Deoksi Ribo Nükleik Asit) kullanmasıyla kendi RNA’sının (Ribo Nükleik Asit) DNA’ya dönüşmesi sağlanmış olur.

İşte RNA’sı, DNA’ya dönüşmüş bu virüse “Retrovirüs” adı verilir.

Dolayısıyla retrovirüsün yeniden hayata dönmesi bakımından davranışı da virüs gibi olacaktır.

Bunda yadırganacak bir husus yoktur.