Vefat etmiş birisinin isteği dışında heykeli yapılırsa veya bir müzisyenin şarkıları dinlenirse ruhu azab çeker mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan kendi rızası olmadan kendi adına yapılan işlerden dolayı mesul olmaz. Ölen kişi, heykeli yapılması konusunda bir vasiyeti yoksa, bundan dolayı azab çekmez.

İnsanların bu dünyada bıraktıkları eserler onların ahiret hayatlarını etkileyecektir. Bu dünyada faydalı bir eser bırakan kişi, öldükten sonra da o eserinden dolayı amel defterine haseneler yazılacak ve ahiret alemlerinde bu haseneler karşısına çıkacaktır.

Eğer insan Allah'ın rızasına uygun olmayan eserler bırakıp ve tövbe etmeden bu dünyadan gitmişse, hem kabirde hem de cehennem de azabının artmasına sebep olacaktır. Öyle ise faydalı eserler bırakmanın gayreti içerisinde olmalıyız.