Kabir ve ahiret alemlerinde zaman nasıl olacaktır? Cennet zamanı ve cehennem zamanı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tarih: 08.12.2006 - 21:20 | Güncelleme:

Soru Detayı
Şu anda yaşadığımız zaman, ölen bir insan için nasıl olacaktır?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabir ve ahiret alemlerinde zaman vardır, ancak zamanın işleyişi farklılık gösterebilir. Dünyamızda zaman farklı bir hızla işlerken, uzayda farklı bir hızla işlemektedir. Dünyamızın bir yılı güneşin bir anına denk gelebilmektedir. Ayrıca bizim bir günümüz bazı mahluklar için bir ömür demektir.

Ahiret ve kabir alemlerinde de zaman boyutu farklıdır. Mesela, cennetin bir anı dünyamızın binlerce senesine mukabil gelebilir. Ayrıca kabir aleminde de zaman kişiden kişiye değişir. Nimet içinde olan insanlara bin sene bir an gibi gelir, azab içinde olanlara ise bir an bin sene gibi gelir.

İnsanların hayatı ve geçirdiği zaman birimleri aynı değildir. Mesela, birkaç dakikalık rüyada günler, aylar ve yıllar geçmiş gibi geliyor. Bazen de yeni yatıp kalkmış gibi bir gecenin nasıl geçtiğini fark edemiyoruz.

Bunun gibi kabre erken giren bir insan, ahirette yeni kalkmış gibi olabilir. Bir diğeri ise birkaç sene kabir de kalır, ama binler sene kalmış gibi azap çekebilir.

İşte kabre erken veya geç gitmek kişiye, günahına ve durumuna göre değişebilir. Allah orada da uyku ve rüyada olduğu gibi bir durum yaratabilir.

Zaten cennet ve cehennem alemlerini anlamak ve anlatmak için, görmek ve yaşamak gerekiyor. Bu açıdan o alemin şartlarını bu alemle değerlendirmek, anne karnındaki çocuğa dünyayı anlatmak gibidir. Nasıl anne karnındaki çocuk dünyayı anlayamazsa, bu dünyanın karnında olan bizler de cenneti anlayamayız.

İlave bilgi için tıklayınız:

Cennette Kur'an-ı Kerim okunacak mı? Cennet Nasıl olacak?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun