Vavlardan sakının anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde vavlardan sakının anlamında bir yazı görüyoruz. Bu sözün hadis olduğu söyleniyor, böyle bir hadis var mı, bu vavlar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bursa Ulu Cami’nin batı duvarında şöyle bir yazı vardır:

قال النبى عليه السلام اتقوا الواوات صدق رسول الله

Peygamber aleyhissalatü vesselam 'İtteku’l-vâvât' / 'Vavlardan sakının.' buyurdu. Allah Elçisi doğru söyledi.

Burada bu sözün hadis olduğu ifade edilmiştir.

Ancak, vavlardan sakının anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Bazı nasihat kitaplarında, tefsirlerde, hatta fıkıh eserlerinde hadis olup olmadığı belirtilmeden, bu sözün kime ait olduğu konusunda bir açıklama yapılmadan “Vavlardan sakının, denilmiştir.” diyerek, vav ile başlayan bazı kelimelere dikkat çekilmiş ve bu konularda daha hassas olunması konusunda uyarı yapılmıştır.

Örneğin bunlardan biri şöyledir:

قيل ”اتقوا الواوات” اى اتقوا مدلولات الكلمات التي أولها واو كالولاية والوزارة والوصاية والوكالة والوديعة

“Vavlardan sakının.” denilmiştir. Yani ilk harfi vav olan velayet (velilik, valilik), vezaret (vezirlik), vasiyet, vekalet ve vedia (emanet) kelimelerinin delalet ettikleri yükümlülüklerden sakının. (Bursevi, Ruhu'l-beyan, İsra 1. ayetin tefsiri)

Esasen bu ehemmiyetli bir nasihattir. İnsanları mesuliyeti çok olan şeylerden sakınmaları ve eğer bu işleri yapmaları gerekiyorsa, çok daha dikkatli olmaları noktasında uyarıyor ve “Vav ile başlayan bazı görevlere istekli olmayın, çok dikkat edin, eğer bu işler size verilirse daha bir özenle yapın.” demek isteniyor.

Özetle, bu güzel bir sözdür, ancak bir hadis olarak bulamadığımızı tekrar ifade edelim.