Gözden ırak olan gönülden de ırak olur, sözü hadis midir?

Soru Detayı

"Gözden ırak olan gönülden de ırak olur." anlamında bir hadis var mıdır?
- Eğer varsa, ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternette bazıları bu ifadenin, İmam Rabbani tarafından bir hadis olarak zikredildiğini bildirmişler.

Bizim görebildiğimiz kadarıyla, İmam Rabbani, “tarikatın ilk dönemlerinde müritlerin mürşitlerinden ayrılmalarının doğru olmadığını” bildirdikten sonra, gerekçe olarak da “çünkü ilk dönemlerde kalb, hisse yani duyu organlarına bağlıdır. Bu sebeple de ‘duyu organlarından uzak olan, gönülden de uzak olur’ ” der.

Bu sözün ardından “Gözüne sahip olmayan kimsenin kalbi onun yanında değil demektir.” şeklinde bir hadisin buna işaret ettiğini belirtmiştir. (bk. İmam Rabbani, Mektubat, 117. Mektup)

Görüldüğü gibi, buradaki ifade, söz konusu sözden farklıdır.

Bununla beraber, hadis denilen bu sözü kaynaklarda bulamadık.

Mektubat’ın hadislerini tahriç edenler de buna bir kaynak bulamamışlar.