Üzerinde haç işareti bulunan formayı giymek caiz mi?

Soru Detayı

- Bir Müslüman gayrimüslim devletin ordusunda asker olsa ya da gayrimüslim devlette memur olsa, ama giydiği memur ya da askeri formada hizmet ettiği ülkenin bayrağı bulunsa ve bu ülkenin bayrağında haç olsa, bu askeri formayı ya da memur üstünü giyse küfre düşer mi?
- Ya da bu koşul altında memurluk yapması caiz midir aldığı para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herhangi bir meşru ve makul sebeple bu işi yapmaya mecbur olduğu sürece, o formayı giymeye de mecbur ise kalben benimsememek şartıyla küfre düşmez, günaha da girmiş olmaz.

Mecbur değilse işi bırakması, o işe girmemesi, o formayı giymemesi gerekir.