Turistlere haç yapıp satmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haç, zünnar gibi küfür alametidir. Bu nedenle böyle şeylerle meşgul olmak ve çoluk çocuğunun rızkını bu yolla temin etmek bir Müslümana yakışmaz.

Ancak bazı âlimlere göre gayrimüslime haç satmak caizdir. İbni Âbidin buyuruyor ki: Ücret ile kâfirin şarabını taşımak, kilise tamir etmek ve Hristiyana zünnar (papaz kuşağı) gibi küfür alametlerini satmak İmam-ı A’zama göre caizdir.(Reddü’l-muhtar 5/251)

Şunu unutmamak gerekir ki, caiz demek yapılması gerekir, demek değildir. İhtiyaç olmadan yapmamak daha iyi olur.