Haç, heykel bulunan evlere gitmek caiz mi?

Soru Detayı

- Bazı gayrimüslim arkadaşlarım beni evine yemeğe veya yatıya vesaire davet ediyor. Fakat evlerinde sirk alametleri var haç, heykel, vesaire.
- Bu gayrimüslimlerin evlerinde gece kalmak o ortamlarda bulunmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslimlerin, kendi inancına göre haç vb. kutsal saydıkları nesnelerin mabetlerinde, evlerinde ve iş yerlerinde bulunması normaldir; bunlara karşı "nehiy ani’l-münker" yapılamaz. Yanlarında bir Müslümanın gerekli olduğu için bulunmasında da sakınca yoktur.

Gayri müslimlerle beraber olan kimse ile onların bundan nasıl etkilendikleri de önemlidir. İslam’ı ve Müslümanları sevmelerini sağlayan, düşmanlıklarını yumuşatan beraberlikler makbuldür. Kendi inancı, ahlakı, hayat tarzı olumsuz etkilenen Müslüman beraberliği zaruret ölçüsünde tutmalıdır.